Hemoroidy

Hemoroidy neboli zlatá žíla jsou odporná nepříjemnost, s níž se alespoň jednou v životě setká většina lidí. Hemoroidy můžou být velmi bolestivé, avšak ve většině případů nejsou nebezpečné. Hodně lidí nevyhledá vhodnou léčbu, protože někteří o nich neví a jiní se zase bojí návštěvy u lékaře, ať už ze stydlivosti nebo kvůli velice nepříjemným a také bolestivým lékařským vyšetřením anoskopem (anoskopie), sigmodoskopem nebo proktoskopem.

Hemoroidní uzlíky jsou obvykle malé a jsou normální anatomickou strukturou ve stěně koncové části tlustého střeva. Skládají se především z propletených cév, které se vyznačují tím, že nemají typické složení cév, ale kvůli chybějícím svalům mají velice tenkou stěnu a jsou tak náchylnější k poranění. Vedle cév hemoroidy tvoří také elastická opěrná tkáň a vrstva hladké muskulatury (svalů). Za normálních okolností se hemoroidy podílí na kontrole tekuté stolice (průjmu) a větrů.hemoroidi


Problémy s hemoroidy se objeví, když se kvůli častému napínání, nemoci jater, těhotenství nebo jiným činitelům zvýší tlak v portální véně, což vede k vyhřeznutí. Jde o podobný jev, jako jsou křečové žíly na nohách. Problémy s hemoroidy se častěji objevují u mužské populace, u žen se pak často objevují během těhotenství a po porodu. Hemoroidy jsou nejčastější příčinou krvácení z konečníku.

Zvětšené hemoroidy jsou nemocí rychlého stresového způsobu života. Dědičnost, stravovací návyky a současný způsob života vedly k tomu, že podle odhadů až 50 % lidí ve střední a starší věkové skupině má občasné nebo časté potíže způsobené zvětšenými hemoroidy.



Druhy hemoroidů

Hemoroidy dělíme na dvě skupiny s ohledem na jejich velikost a na jejich polohu. Podle polohy je dělíme na vnější (externí) a vnitřní (interní) hemoroidy, podle velikosti je pak dělíme na čtyři stupně

Podle polohy:

hemoroidi
•  Vnitřní hemoroidy, které jsou díky menšímu počtu nervových zakončení v konečníku mírnější, vznikají v análním otvoru. Obvykle nejsou bolestivé a jsou signalizovány jen čerstvou, jasně červenou krvavou stopou na toaletním papíru, v záchodové míse nebo na stolici. Krvácení je obvykle slabé a jen zřídka vede k větší ztrátě krve. Ve většině případů to jsou malé vyhřezlé cévy na stěnách análního otvoru. Mohou se však vytvořit rovněž větší hemoroidy, které se svěsí a vyklouznou z análního otvoru, ty se však samy nebo s pomocí (prstem je jemně vtlačíme zpět) vrátí do análního otvoru. V nejhorších případech, když se hemoroidy nevrátí dovnitř, je stisknou anální svaly, tím se zabrání přístupu krve do hemoroidů, což vede ke vzniku krevních sraženin a silných bolestí. Při tomto stupni hemoroidů také můžeme vidět sliz na toaletním papíru nebo ve stolici.

•  Vnější hemoroidy leží pod pokožkou na vnější straně análního otvoru. Kvůli velkému počtu nervových zakončení v análním otvoru jsou velice citlivé a bolestivější, mohou svědět a občas krvácí, často se také zanítí. Tyto hemoroidy mohou být podrážděné, tvoří se v nich krevní sraženiny, které způsobují vznik velice bolestivých hrudek zvaných také trombóza nebo ztvrdlý hemoroid.

Vzhledem k velikosti rozlišujeme následující stupně:

  1. První stupeň: Mírně zvětšené hemoroidy
  2. Druhý stupeň: Znatelně zvětšené hemoroidy, které nevyklouzávají ven z análního otvoru
  3. Třetí stupeň: Zvětšené hemoroidy, které vyklouznou, avšak po vyměšování se samy nebo s pomocí (prstem je jemně vtlačíme zpět) vrátí dovnitř do análního otvoru
  4. Čtvrtý stupeň: Vyhřeznutí hemoroidů análním otvorem, které už není možné vrátit zpět do análního otvoru
hemeroidi

Symptomy

  • Svědění, nepříjemný pocit v oblasti análního otvoru
  • Pocit pálení v oblasti análního otvoru
  • Bolest v oblasti análního otvoru
  • Nebolestivé, čerstvé krvácení při vyměšování
  • Čerstvá, světle červená krev, kterou lze zpozorovat na toaletním papíru
  • Vyhřeznutí hemoroidů análním otvorem (cítíme je jako hrbolky na okraji análního otvoru)
  • Bolest při nebo po vyměšování
  • Pocit, že se střevo při vyměšování nevyprázdní úplně (častěji chodíme se stolicí a ještě více se u toho napínáme)
  • Únik stolice
Čím dříve hemoroidy zpozorujeme, tím rychleji je můžeme začít léčit, což zvyšuje úspěšnost léčby. Ve většině případů můžeme být úspěšní s jedinečnou kombinací HemoSens, kterou tvoří mast HemoSens a kapsle HemoSens. S ní můžeme zabránit dalšímu rozvoji hemoroidů, omezíme jejich symptomy nebo se jich zbavíme úplně. K úspěšnosti léčby pak velice napomůže rovněž změna životního stylu, zdravá strava bohatá na vlákniny, více pohybu a příjem většího množství vody.

Příčiny

Všechny aktivity, jež zvyšují tlak v břichu a následně šířením ven z análního otvoru způsobují jeho zduření a oslabení, mohou vést k zvětšení hemoroidních polštářků.

Nemoci jater jsou jednou z nejčastějších příčin vzniku hemoroidů, neboť zvyšují tlak v cévách análního otvoru. Tyto potíže jsou především následkem moderního nezdravého způsobu života, nesprávného stravování, jež je založeno na zpracovaných potravinách, množství cukru, soli a alkoholu a postihují především starší lidi.

Problémy s hemoroidy jsou také velice častým jevem během těhotenství a po porodu.

Mezi příčinami, jež mají za následek zvětšení hemoroidních polštářků, jsou:

Dědičná dispozice
Napínání při vyměšování
Křečovitý kašel
Zvracení
Zadržování stolice
Zvedání těžkých břemen
Chronická zácpa (obstipace)
Chronický průjem (diarea)
Hodně sezení
Alkohol
Málo pohybu
Nezdravá strava a strava s malým množstvím vláknin.


Prevence


Existuje nemálo metod, které jsou více či méně účinné při odstraňování symptomů hemoroidů, ale přesto je důležité vědět, že při tom budeme mnohem úspěšnější, pokud změníme také některé návyky v každodenním životě.

Tato opatření jsou hlavně preventivní, lze je však rovněž doporučit k mírnění symptomů vzniklých hemoroidů. Je třeba se zaměřit na to, abyste měli měkkou stolici, proto je nejdůležitější pravidelná strava bohatá na vlákniny a pití velkého množství vody.
  • Je potřeba pít hodně vody: Voda pomáhá ředit stolici. Navzdory tomu, že většinu vody vyloučíme močí, část odchází také stolicí. Tak rozředíme stolici a následně snížíme napětí. Dospělý člověk by měl vypít od 1,5 do 2 litrů vody denně. Pokud chceme zmírnit symptomy hemoroidů, je důležité, abychom se vyhýbali nápojům s diuretickým účinkem, jako jsou káva a alkoholické nápoje.
  • Jezte potraviny bohaté na vlákniny: Strava je klíčová při zmírňování symptomů hemoroidů. Strava bohatá na vlákniny nám pomáhá nastolit rovnováhu ve střevech a pravidelné vyměšování. Nejvíce vláknin najdeme v celozrnných výrobcích, čerstvém ovoci, zelenině a luštěninách.
  • Pravidelná stolice: Musíte si vytvořit návyky pravidelného vyměšování. Vyměšování se nesmí odkládat, protože zadržováním stolice se stává tvrdší, což ztěžuje vyměšování. Navíc se při vylučování takové stolice více napínáme.
  • Vyhýbejte se napínání při vyměšování.
  • Neodkládejte vyměšování. Když ucítíte potřebu, vyměšování neodkládejte.
  • Vyhýbejte se barvenému nebo aromatizovanému toaletnímu papíru.
  • Používejte neutrální mýdlo.
  • Pravidelné a vhodné tělesné cvičení napomůže k vytvoření rovnováhy při vyměšování.
  • Při delším sezení občas vstaňte a projděte se.

Léčba

Existují léčebné metody, které mohou zmírnit symptomy, zmenší nebo dokonce odstraní problémy s hemoroidy. Mnohdy můžeme být úspěšní již s opatřeními, které mírní symptomy.

Léčba pak téměř nikdy není úplně stoprocentní, a přestože jsme se již zbavili problémů s hemoroidy, nemáme jistotu, že se v budoucnosti opět neobjeví.

Hemoroidy můžeme léčit kapslemi, které mají pozitivní vliv na zažívací trakt, snižují tlak na žíly v koncové části tlustého střeva, zmenšují bolest a nepříjemný pocit a stáhnou hemoroidy. Velice oblíbená je také mast, jež mírní svědění, zmenšuje hemoroidy a mírní bolest a nepříjemný pocit v oblasti análního otvoru.

Pro optimální účinek samozřejmě budete muset změnit některé životní návyky, především budete muset jíst vhodnou stravu bohatou na vlákniny, pít hodně vody a být přiměřeně tělesně aktivní.

Opatření

Doporučit lze rovněž opatření, která můžete provádět sami doma:

  • Používání teplých sedavých koupelí. Několikrát denně, zvláště po stolici, si na 10 – 15 minut sedneme do 10 centimetrů teplé/vlažné vody, kterou je nejlépe napustit do lavoru a pak do něj dřepnout.
  • Umývání anorektální oblasti neutrálním a nearomatizovaným mýdlem a vodou.
  • Pečlivé omývání a jemné otírání análního otvoru nearomatizovaným toaletním papírem.

Operativní zákrok


Ve většině případů jsou tato opatření účinná a úplně odstraní nebo zmírní potíže s hemoroidy. Pokud se potíže objevují i nadále a hemoroidy jsou nadmíru bolestivé nebo v případě většího krvácení, je nutný operativní zákrok. Chirurgové používají následující zákroky:
  • Hemoroidektomie, což je klasická metoda odstraňování hemoroidů, při níž se hemoroidní uzly zcela vyříznou.
  • Zákrok, při kterém se ultrazvukem identifikují cévy, jež se potom uzavřou pomocí švů, a tím se přeruší přítok krve.
  • Hemoroidy se také mohou zničit laserem, elektrickým proudem nebo infračerveným zářením.
  • Pomocí elastického pásku (ligatury), jenž se umístí kolem hemoroidu. Podvázaný hemoroid se časem svine, vyschne a odpadne. Takto se ale může léčit vždy jen jeden hemoroid a je potřeba více operativních zákroků s časovým rozestupem.